
Planowanie i leczenie pacjenta periodontologicznego – współpraca zespołu lekarza dentysty i higienistki
Zespół lekarz- higienistka stomatologiczna można porównać do zespołu lekarz-technik dentystyczny. Relacja ta polega na wzajemnym zaufaniu oraz pewności, iż leczenie pacjentów będzie wykonane z należytą starannością i zrozumieniem pomiędzy lekarzem a higienistką stomatologiczną. Dlatego bardzo istotne są spójne informacje przekazywane pacjentowi oraz wykorzystane w kompleksowej opiece nad Pacjentem. Lekarz wie jakie procedury może zlecić higienistce, a higienistka wie, kiedy Pacjent potrzebuje konsultacji i wizyty u lekarza prowadzącego.
Drogi lekarzu: „dobra” higienistka stomatologiczna to marzenie każdego lekarza periodontologa. Leczenie niechirurgiczne jest wykonywane na zlecenie lekarza przez dyplomowaną higienistkę stomatologiczną. Lekarz w takim zespole zajmuje się diagnozowaniem, zlecaniem leczenia oraz leczeniem chirurgicznym po fazie korekcyjnej. Dzięki takiemu systemowi znacząco redukuje koszty leczenia niechirurgicznego oraz usprawnia pracę gabinetu.
Droga higienistko: skuteczne leczenie niechirurgiczne to nie tylko wykonanie skalingu naddziąsłowego to kompleksowa opieka nad pacjentem. Od momentu postawienia diagnozy przez lekarza poprzez kontynuację leczenia w fazie podtrzymującej. Na naszym kursie nauczysz się wykonywania szczegółowego badania periodontologicznego, leczenia niechirurgicznego naddziąsłowego oraz poddziąsłowego, motywacji i instruktażu higieny jamy istnej pacjenta. Badania profilaktycznego w kierunku nowotworów jamy ustnej.
Program szkolenia
Część wspólna dla lekarzy i higienistek:
1. Anatomia i fizjologia przyzębia – wprowadzenie.
2. Choroba przyzębia – etiologia, diagnostyka.
3. Wykonywanie szczegółowego badania periodontologicznego.
4. Wczesne rozpoznanie pacjenta zagrożonego chorobą przyzębia.
5. Profilaktyka onkologiczna.
6. Instrumentarium periodontologiczne.
7. Kalibracja lekarza i higienistki.
8. Spójne wspólne podejści do kompleksowej opieki nad pacjentem periodontologicznym.
Część dla lekarzy:
1. Diagnostyka choroby przyzębia
2. Kiedy rozpocząć leczenie chirurgiczne.
3. Wprowadzenie do leczenia chirurgicznego.- wskazania, przeciwwskazania.
4. Instrumentarium periodontologiczne i mikrochirurgiczne.
5. Leczenie farmakologiczne – czy i kiedy antybiotyk?
6. Stany nagłe w periodontologii- postępowanie.
7. Leczenie mucositis i periimplantitis przy implantach.
Część dla higienistek:
1. Zasady pracy skalerów i kiret.
2. Oczyszczanie nad i poddziąsłowe.
3. Rodzaje kiret.
4. Zasady pracy kiretami.
5. Piaskowanie nad i poddziąsłowe.
6. Oczyszczanie wokół implantów.
7. Aplikacja leków.
8. Farmakoterapia zalecana przez higienistkę.
Dodatkowe informacje
Cena zawiera:
- szkolenie,
- materiały dydaktyczne,
- catering (obiad, kawa, herbata, przekąski),
- certyfikat.
Kurs z ograniczoną liczbą miejsc!
Rezerwacja miejsca następuje po wysłaniu zgłoszenia oraz dokonaniu wpłaty na konto bankowe.
Po wysłaniu zgłoszenia (“ZGŁOŚ SIĘ”) otrzymają Państwo wiadomość e-mail z dalszymi informacjami oraz potwierdzeniem.
Prowadzący kurs

LEK. DENT.
ANETA FURTAK
Specjalista periodontologii. Ukończyła kierunek lekarsko-dentystyczny na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 2013 roku rozpoczęła studia doktoranckie w Zakładzie Profilaktyki i Stomatologii Eksperymentalnej UJ w Krakowie. W trakcie swojej pracy w Uniwersyteckiej Klinice Stomatologicznej kształciła kolejne pokolenia przyszłych lekarzy dentystów w ramach zajęć z Clinical and Experimental Dentistry. Odbyła staż oraz otrzymała stypendium zagraniczne na Uniwersytecie w Glasgow (Szkocja, UK) oraz w Mater Dei Hospital na Malcie. Jest autorem i współautorem publikacji naukowych, rozdziałów w książkach oraz wystąpień konferencyjnych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego oraz European Federation of Periodontology. Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie Periodontologii odbyła w Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej Medident pod okiem docenta Wojciecha Bednarza.
Zajmuje sie leczeniem choroby przyzębia, diagnostyka periodonotlogiczną oraz opieką nad pacjentami w grupie ryzyka. Jej głównym zainteresownaiem jest zarządzanie tkankami miękkimi wokół zębów (recesje dziąsłowe, cienkie dziąsło), opieką periodontologiczną przed i w trakcie leczenia ortodontycznego, oraz zabiegami na tkankach miękkich wokół implantów.